„Dopalacze”

Temu, że setki osób wylądowały w szpitalach po zażyciu dopalaczy, winny jest rząd.

Aktualna polityka „zwalczania narkomanii” funkcjonuje tak. Co jakiś czas rząd publikuje uaktualnioną listę substancji zakazanych. Chemicy pracujący dla producentów dopalaczy biorą się do roboty i generują substancje bardzo podobne do tych na liście, ale różniące się jednym malutkim drobiazgiem, ot, dodatkowy atom tu czy tam. Dzięki temu substancja nie pojawia się na rządowej liście. A testy? Nie rozśmieszajcie mnie. Ot, może jeden odważniejszy chemik spróbuje swojego produktu, przeżył, znaczy, można puszczać na rynek. W ładnym opakowaniu z nazwą i napisem „odżywka do kwiatów, nieprzeznaczona do spożycia przez człowieka”.

Kar za sławnego „Mocarza” nie będzie, bo nie ma w nim żadnej substancji z rządowej listy. No i poniekąd słusznie. Wszystko jest w zgodzie z obowiązującym prawem, które jest idiotyczne. Tymczasem zamyka się w więzieniu za posiadanie oleju z marihuany. W ogóle nie będę się podejmować roztrząsania tematu pt. „czy to aby na pewno pomaga”, bo to najmniej ważne – nie zamyka się przecież w więzieniu osób handlujących „lekami” homeopatycznymi, a w odróżnieniu od białych pigułeczek z cukru olej z marihuany przynajmniej COŚ zawiera. Nigdy nie słyszałem o wypadku, żeby ktoś używał oleju po to, żeby się „upalić” (naoliwić?), chociażby dlatego, że wyszłoby to tej osobie okropnie drogo. Ale prawodawcy nie przejmują się brakiem sensu, z uporem maniaka „walcząc z narkomanią”.

Ludzie zawsze używali substancji poszerzających/zmieniających świadomość i nadal będą to robić. Dzięki polityce rządu jest to dla nich coraz mniej bezpieczne. Boją się kupić zwyczajną maryśkę, bo za to idzie się do paki, więc kupują legalne dopalacze. Setki osób w szpitalach mogą serdecznie podziękować rządowi, który dba o to, żeby dopalacze stawały się coraz bardziej trujące. Dodawanie atomu tu i ówdzie nie jest obojętne. Oczywiście można nadąć się moralizatorsko i wygłosić, że „teoria Darwina” i „nikt im tego nie kazał zażywać”. Ano, nie kazał. Nastolatkom zachodzącym w ciążę nikt nie kazał uprawiać seksu, księżom molestującym ministrantów nikt nie kazał molestować, Januszom, wsiadającym za kierownicę po paru piwkach nikt nie kazał wsiadać za kierownicę, etc. Ludzie robią różne głupie rzeczy i będą je robić nadal, bo tak jesteśmy skonstruowani. Sam nie jestem święty i używałem różnych substancji, ale dzięki polityce rządu holenderskiego nigdy nie wylądowałem przez to w szpitalu.

Posiadanie narkotyków w Amsterdamie na ogół nie grozi niczym, ewentualnie policja może nam je odebrać i pouczyć, żebyśmy tego więcej nie robili w miejscu publicznym. Dealerów też nie zamykają, dopóki nie zrobią się zbyt bezczelni (kiedyś policja zrobiła nalot na klub Cockring i okazało się, że było tam więcej dealerów, niż klientów). Mojego dawnego dealera zamknięto tylko dlatego, że stanowczo domagał się tego rząd francuski. Dopalacze też mamy, co mamy nie mieć. Sprzedawane są legalnie w środku miasta w smartshopach. Przyznam, że dawno mnie w smartshopie nie było, ale za mojej ostatniej wizyty można tam było nabyć między innymi grzybki halucynogenne (zakazane są wyłącznie grzybki suszone, świeże nadal można kupić), salvię divinorum, wszystkie możliwe akcesoria do zażywania kokainy oraz same dopalacze. Ponieważ w Holandii nikt nie zawraca sobie głowy produkowaniem list substancji zakazanych, prawdopodobnie w tej chwili można kupić dokładnie to samo, co pięć lat temu. A większości wystarcza pół-legalna marihuana, której w Holandii nie pryska się dodatkowymi środkami „dla wzmocnienia”.

Jakiś czas temu na rynku pojawiła się substancja trująca, mianowicie jeden z dealerów sprzedawał białą heroinę zamiast kokainy. Pisałem o tym. Reakcją rządu było wystawienie tablic informacyjnych z napisem „Biała heroina sprzedawana zamiast kokainy – 3 osoby zmarły, kilkadziesiąt w szpitalach – unikajcie ulicznych dealerów”. Dealera w końcu złapano, czeka na proces na wolności. Nie śledziłem sprawy zbyt dogłębnie, ale o ile wiem długo nie był świadom, co sprzedaje. Pozostałych dealerów zostawiono w spokoju. Władze holenderskie wychodzą z założenia, które opisałem powyżej: ludzie używają dragów i będą ich używać nadal, najważniejsze, żeby robili to bezpiecznie.

Jestem zdania, że wszystkie narkotyki powinny zostać zalegalizowane i być sprzedawane w ściśle kontrolowanych punktach wraz z informacją o tym, jakie są skutki uboczne ich zażywania i jakie niosą za sobą niebezpieczeństwa. Legalna marihuana i MDMA w Polsce błyskawicznie zlikwidowałaby problem dopalaczy. Po co zażywać coś, od czego można się rozchorować, skoro można pójść do smartshopu i kupić towar, za czystość którego ręczy sprzedawca i rządowi testerzy? Wiem, że moje poglądy w tej kwestii są ekstremalne i prawo unijne uniemożliwia wprowadzenie ich w życie (dlatego marihuana w Holandii nie jest legalna, o czym większość ludzi nie wie). Ale jest przecież precedens – nikotyna i alkohol, silnie uzależniające i mające ogromną ilość skutków ubocznych narkotyki są legalne we wszystkich krajach unijnych. Jeśli ktoś chce zażyć heroinę, to znajdzie sposób, żeby to zrobić – centra leczenia uzależnień pełne są ludzi, którzy mimo nielegalności zdołali jakoś się uzależnić (czyli użyć heroiny więcej, niż raz). A jeśli Basia z Wólki Dolnej jedzie na disco z kolegami i ma ochotę na coś „mocniejszego” niż wódka z Red Bullem, to zamówi sobie w Internecie dopalacz. Może będzie miała szczęście i nie skończy w szpitalu.

Na ten sam temat pisze Jacek Żakowski.

Zdjęcie: Grzegorz Celejewski, Agencja Gazeta


Cenisz dobre dziennikarstwo?

Jeśli tak, to trafiłeś w złe miejsce, ale jeśli lubisz mojego bloga i chcesz zadbać o to, żeby i mi nie zabrakło niczego do czytania, rozważ skorzystanie z poniższego przycisku. Wszystkie uzbierane w ten sposób pieniądze wydam na książki. Książkodawcom serdecznie dziękuję! #stosercWięcej informacji, spis zakupionych dotychczas książek i lista książkodawców

 • niby racja Ray, ale nie szarżowałabym z przekonaniem, że legalna marihuana „błyskawicznie zlikwiduje problem dopalaczy”, ma Polacy jesteśmy ryzykanci i chojraki, lubimy eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami, w kwestii efektów legalizacji różnych substancji wiele znaczy swego rodzaju „charakter” danego narodu i trudno przewidzieć, jakie dałoby to efekty u nas, osobiście jestem za legalizacją, ale nie odważyłabym się wyrokować, jaki będą rezultaty, pamiętaj,że w Polsce już istnieje bardzo poważny problem z alkoholizmem, dorzucenie do tego legalnych narkotyków…. no nie wiem, co by z tego było, Polacy nie są rozsądnym narodem; dopalacze mnie przerażają, i tu przydały by się rozstrzygnięcia prawne, których brak

  • Jan Řepa

   dorzucenie do tego legalnych narkotyków…. no nie wiem, co by z tego było

   W najgorszym wypadku jest tak jak teraz, tj. sięgający po dopalacze nadal po nie sięgają i nikt nie decyduje się na już legalną alternatywę, w każdym innym wypadku jakiś procent zostaje URATOWANY przez sięgnięcie po znane i sprawdzone narkotyki.

  • Kilka dni temu w telewizji pokazywali wywiad z jednym anonimowym narkomanem. Dlaczego zaczął sięgać po dopalacze? Bo były łatwiej dostępne niż konopie.

   Polacy nie są rozsądnym narodem? To narody mają swój własny, zbiorowy rozsądek, który egzystuje sobie gdzieś w próżni, absolutny i niezmienny, sprawiając, że w Polsce każde prawo, które wprowadzimy, obróci się w g…o?

   Na miłość Áine, ale chyba istnieje coś pomiędzy kompletną samowolką a całkowitą prohibicją. (To dotyczy zarówno konopii, jak i alkoholu / tytoniu.)

  • A że dużo pijemy i palimy? Nie pilibyśmy i nie palilibyśmy, gdyby nie wszechobeccne społeczeństwo, które wmawia nam, że „nie wypada nie wypić”, że „10 minut przerwy na papieroska za 6 minut życia”, że „jak zapalisz, to zagadasz”.

   • zla.m

    Pozostaje tylko współczuć – i podatności na sugestię, i znajomych.

 • nie wiem skąd to się bierze, że jak zakażemy czegoś to rozwiążemy problem. Niby dorośli ludzie Ci nasi posłowie i senatorowie, a zachowują się jak małe dzieci. Co zasłaniając oczy mówią, że nie ma mamusi. Nie wiem czy będzie lepiej z zalegalizowanymi narkotykami, ale przynajmniej można by na nią nałożyć akcyzę i inne podatki, Państwo miałoby dodatkowy dochód, a problemy lekko może by wzrosły jeśli nie spadły i byłoby je z czego sfinansować. Tak niby zakazujemy, nie pobieramy podatków , ale ktoś za nadzwyczajne leczenie ofiar dopalaczy musi zapłacić. O wiele lepiej dla wszystkich by było gdyby sfinansowali to sami korzystający płacąc ukryte podatki. Pośrednio policja by miała jedno przestępstwo mniej do ścigania.
  To jest tylko przykład, że w narodzie była, jest i będzie Pani Dulska i cały czas patrzymy na świat jej oczami, a świat się zmienia tylko nie my Polacy.

 • 7

  chciałem napisać jakiś sążnisty komentarz, ale właściwie ze wszystkim się zgadzam. najbardziej drażnią mnie prawicowi idioci, którzy tonem wyższości wygadują brednie oderwane od rzeczywistości. wszystkiego by zabronili i zakazali, bo tak im mówią ich urojenia.