Pro-stytucja i pro-fesor

U was w Polsce to się dzieje, kurczę, ciekawie macie.

W Holandii chwilowo dosyć nudno na wszystkich frontach oprócz kryzysu finansowego. Główne informacje w De Parool dotyczą festiwalu alternatywnego Robodock (wybieram się), przyjazdu Gotye do Amsterdamu (nie wybieram się), ochłodzenia po weekendzie, a najciekawsza informacja o treści obyczajowej to ta, że nastolatki-ofiary przemocy domowej muszą czekać latami na pomoc psychologa i grup wsparcia, bo brakuje pieniędzy w budżecie Amsterdamu.

Tymczasem w gazeta.pl na froncie od razu marsz z pochodniami (jako piroman popieram wszelkie marsze z pochodniami i żałuję, że tu się nie odbywają), a w artykule nt. wyroku w sprawie TV Trwam nieomal na boku rozmowa o narkotykach i prostytucji. No proszę. To w sumie takie drobiazgi, tematy nieważne i drobiazgi, że nawet nie ma co w tytule wspominać, o ileż ważniejsza jest TV Trwam na multipleksie. (Co to jest ten multipleks i czy naprawdę większość abonentów Trwam nie poradzi sobie bez niego?)

Największe głupoty mówi pani Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. (Nie wiedziałem, że na tej kanapie jest ktokolwiek oprócz Ziobry, ale okazuje się, że ta „partia” ma co najmniej dwoje członków!) Zgadza się z nią rzecz jasna Ryszard Czarnecki (w tym tygodniu PiS). Nie zgadza się oczywiście Iwiński z SLD, a najbliższy moim poglądom na wszystkie wymienione sprawy jest Robert Biedroń. Innymi słowy, w radio nadano program „Ranni Politycy”, w którym nie powiedziano nic nowego, nikt nikogo nie przekonał, nie nastąpiły żadne zmiany, ale przynajmniej przez godzinę czy dwie dziennikarz TOK FM zarabiał na utrzymanie rodziny i to jest plus dodatni.

*

Profesor Wojciech Cellary stwierdził niedawno, że etat jest czymś, z czym się niedługo pożegnamy już na zawsze. Profesor, rzecz jasna, pracuje na etacie jako kierownik Katedry Technologii Informacyjnych na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zwraca on uwagę na pewną zmianę, jaka się dokonała w ubiegłych latach:

Dziś mamy na rynku ludzi wykształconych. 50 proc. młodych ludzi studiuje na wyższych uczelniach. Noblesse oblige – szlachectwo zobowiązuje. Młodzi ludzie z wykształceniem uniwersyteckim nie mogą się spodziewać, że ktoś się będzie nimi opiekował, jakby ich od pługa oderwali. Nierealne jest oczekiwanie, że dyrektor firmy będzie jak dobry tatuś. Że powie: „Tu masz stały etat, masz rzetelnie pracować, a ja ci będę płacić, a skąd się te pieniądze biorą, to już ty się nie martw”. […] [Absolwenci] błędnie sobie wyobrażają, że będą pełnili taką samą funkcję społeczną, jaką pełniliby w gospodarce industrialnej. Tylko wtedy było 5-10 proc. ludzi z wyższym wykształceniem, a za chwilę będzie 50 proc. Połowy pracujących nie można utrzymywać w sposób, który nie jest związany z przedsiębiorczością i użytecznością, dla samego faktu, że są wykształceni. Żadna gospodarka tego nie wytrzyma. Socjolog to brzmi dumnie – kiedyś socjologów można było policzyć na palcach jednej ręki. Ale 100 tys. socjologów? Ile każdy Polak musiałby zamawiać badań socjologicznych i płacić za nie, aby 100 tys. socjologów miało godziwe pensje?

To wszystko jest prawda. Tyle, że etaty są PO COŚ.

Narzeka się w Polsce na to, że za mało dzieci się rodzi. Jednocześnie próbuje się zakazać in vitro, odmawia się zajęcia konwencją o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, a rynek i kapitalizm zostawia samym sobie, żeby się regulowały, bo inaczej, to będzie komuna, a komuna to zło. Czyli rząd robi to, co zwykle i czeka cierpliwie, aż przyniesie to inne efekty, niż zwykle przynosi.

Reforma emerytalna jest niezbędna i denerwują mnie protesty przeciwko niej, ponieważ nie mają żadnego sensu. Tyle, że to nie jest jedyna niezbędna reforma, którą powinien się zająć rząd. Jest też KRUS, górnicy, edukacja, medycyna, związki rejestrowane/małżeńskie, konwencja o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet… Co więcej, ostatnio nawet sam Aleksander Kwaśniewski dokonał wielkiego odkrycia, że polskie prawo karze posiadaczy narkotyków, dealerów zostawiając w spokoju i może to nie jest tak do końca samo dobro.

Ryszard Czarnecki o prostytucji ma do powiedzenia to:

Legalizacja to de facto akceptacja. Po drugie, to, że coś istnieje wiele lat, nie oznacza, że jest dobre i trzeba to legalizować.

No nie oznacza, ja też uważam, że kościół katolicki powinien zostać zdelegalizowany jako niebezpieczna sekta, a jednak nie dość, że to nie następuje, to ich symbole wiszą w Sejmie, ich rytuały chronione są prawem, etc. Tyle, że jak widać dotychczasowa taktyka walki z prostytucją nie działa. A nie działa po części dlatego, że żadnej stronie do końca nie zależy na tym, żeby prostytucję zwalczyć. Pani Marzena Wróbel wygaduje potworne głupoty, mówiąc:

Prostytucja niszczy życie społeczne i rodzinne i trzeba z nią walczyć pod względem instytucjonalnym i moralnym. Prostytucja uderza w najczulsze, najbardziej delikatne więzy międzyludzkie – oponowała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. – Trzeba ścigać sutenerów, pomóc tym kobietom, często zniewalanym, które, gdyby miały jakiś wybór, to w 99,9 proc. przypadków zrezygnowałyby z tej pracy – dodała.

Po pierwsze primo, to nie prostytucja niszczy życie społeczne i rodzinne, tylko osoby korzystające z usług prostytutek same niszczą swoje życie społeczne i rodzinne. Po drugie primo, w najbardziej delikatne więzy międzyludzkie uderza raczej zakaz rejestracji związków osób homoseksualnych, a nie prostytucja. A po trzecie primo, nie ignorując rzecz jasna istnienia zjawiska handlu kobietami i zniewalania, pozwolę sobie zapytać, skąd też pani Wróbel wzięła liczbę 99,9% przypadków i czy aby podpowiedział jej tą liczbę jej palec wskazujący, przebadany metodą ssania.

Pewne zjawiska generalnie rzecz biorąc występują, ponieważ jest na nie popyt oraz istnieje podaż. Do tych zjawisk należy sprzedaż, kupno i użycie narkotyków; wymiana usług seksualnych za pieniądze; wymiana usług edukacyjnych za pieniądze; etc. Uniwersytety świadczą usługę kształcenia socjologów, ponieważ istnieją chętni, aby kształcić się w tym zawodzie oraz często za to zapłacić. A jednak profesor Cellary zwraca uwagę, że nie ma na rynku zapotrzebowania na tychże socjologów, innymi słowy uniwersytety w pełni świadomie kształcą ludzi, którzy następnie NIE znajdą pracy w swoim zawodzie. Czy należy zamknąć uniwersytety? Zakazać kształcenia socjologów? Zakazać ludziom korzystania z oferowanych studiów? Zakazać płacenia? Gdzie jest rozwiązanie, pani Marzeno, czego należy zakazać, co karać i jak surowo, aby odstraszyć ludzi od niszczenia sobie życia za pomocą studiowania socjologii?

Wolny rynek nie jest czymś, co kieruje się moralnością. Sutenerzy, dealerzy narkotyków, sprzedawcy w monopolowym czy też profesorowie uniwersytetów nie wybierają swojego zawodu dlatego, że Jezus im się ukazał pewnego wieczora i rzekł, „zostań sutenerem/dealerem/kierownikiem Katedry Technologii Informacyjnych, gdyż ja Ci mówię, iż będzie to dobre”. Kobiety, owszem, często zrezygnowałyby z prostytucji gdyby miały jakiś wybór. Ale na czym tak naprawdę polega ich wybór? Nie każda może zostać posłanką Wróbel z Solidarnej Polski. Dodatkowo pewien jestem, że pani Wróbel zagłosowałaby przeciwko konwencji ds. zwalczania przemocy wobec kobiet, przeciwko obowiązkowym kwotom 50% kobiet na listach wyborczych i w radach nadzorczych, ponieważ są to wszystko rzeczy niezgodne z konserwatywnym widzeniem świata. I fakt, że kobieta w Sejmie już przez to, że nie znajduje się w kuchni jest niezgodna z konserwatywnym widzeniem świata w ogóle pani Wróbel nie daje do myślenia.

*

Z punktu widzenia wolnego rynku, a konkretnie pracodawców, pracownik idealny powinien nigdy nie chorować, nigdy nie zachodzić w ciążę, nie mieć dzieci, nie brać urlopów, odmawiać wzgardliwie przyjmowania podwyżek, spluwać z obrzydzeniem na myśl o długich weekendach i waląc pięścią domagać się wpuszczania do firmy w niedzielny wieczór, bo on nie wytrzymuje tak długo bez pracy. Wolny rynek generuje supermarkety otwarte całą dobę, w których pracownicom doradza się zakładanie pampersa, żeby nie marnowały czasu na wizyty w toalecie. Wolny rynek pozbywa się w miarę możliwości osób zatrudnionych na etacie, zamiast tego oferując umowy śmieciowe. Idealnie byłoby, gdyby dało się w ogóle nie podpisywać żadnych umów, nic nie płacić (w szczególności składek emerytalnych i zdrowotnych), ale niestety rynek nie jest jeszcze aż tak wolny, jak zdaniem liberałów powinien. Na szczęście pracujemy nad tym z wielkim zapałem.

Gdyby deklarowane ponad 90% katolików rzeczywiście kierowało się nakazami wiary, supermarkety nie byłyby otwarte w niedzielę, bo nikt by do nich nie przychodził. Pracodawcy z pełnym zrozumieniem podchodziliby do tego, że pracownice zachodzą w ciążę, rodzą dzieci, udają się na urlopy macierzyńskie, etc. Prostytucja znikłaby z uwagi na brak popytu na usługi prostytutek (nawiasem mówiąc, ciekawe, czy pani Wróbel w ogóle wie, że istnieją prostytutki płci męskiej?), podobnie z sutenerstwem, sprzedażą narkotyków, etc. Pracodawcy wciskaliby pracownikom regularne podwyżki, wysyłali ich przemocą na wakacje, w kościołach tłumy ludzi wpychały księdzu przemocą pieniądze, zaś ksiądz broniąc się nieśmiało przypominał o zaleceniach świętego Franciszka, zgodnie z którymi powinien żyć w ubóstwie. Następnie zaś zebrane pieniądze komisyjnie przekazywałby TV Trwam, która dzięki temu pławiłaby się w bogactwie i nie miała żadnych problemów z opłaceniem miejsca na multipleksie.

Niestety nie żyjemy w świecie istniejącym wyłącznie w głowie pani Wróbel. Żyjemy w świecie realnym, w którym korporacja zwalnia 5 tysięcy ludzi tak sobie, żeby prezes dostał większą premię, po czym od pozostałych domaga się pracy po godzinach, żeby wypełnili normy, niechętnych strasząc nadchodzącą kolejną turą zwolnień. W świecie, w którym prostytucja, narkomania i mobbing pracowników to zjawiska istniejące nie tylko wśród mitycznych dwóch procent ateistów. W którym już niedługo na zawsze pożegnamy się z etatami, a w następnej kolejności zapewne z systemami emerytalnymi, ubezpieczeniami medycznymi i tym podobnymi socjalistycznymi wymysłami.

Z niewiadomych przyczyn, prawica uważa, że rynek wyreguluje się sam i należy go zostawić w spokoju, natomiast zająć się należy moralnością obywateli, którzy niepoprowadzeni dłonią pani Wróbel niechybnie zapomną o najbardziej delikatnych więzach międzyludzkich, skuszeni narkomanią i prostytucją. Skąd wrażenie, że akurat prostytucja obywatela pociąga tak silnie, że nie może się jej oprzeć, a chęć zarobienia mnóstwa kasy kosztem innych — nie, tego nie wiem.

*

Tymczasem „Wprost” w najnowszym numerze rozmawia z legendami polskiego futbolu Janem Tomaszewskim i Grzegorzem Latą. Na okładce są zdjęcia byłych piłkarzy z nosami klaunów. Tytuł: „Tym błaznom już dziękujemy”.

O ileż to ważniejsze niż jakieś tam feministyczne peplanie profesory Środy:

Panowie świętują i kibicują, panie – ofiary przemocy – poczekają. Euro to nie jest dobra okazja, by podpisywać Konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Przeciwnie. To pora na otwieranie nowych agencji towarzyskich i zatrudnianie hostess do „niestandardowych usług” na czas Euro 2012 (zob. szukam.pl).

Przemoc sremoc. Media podają konsumentom to, za co konsumenci gotowi są płacić. Konsumenci wolą płacić za błaznów z nosami klaunów wyzywających się od gówien, niż za sztukę wysokich lotów. Wolą płacić za słuchanie, jak Niesiołowski i Stankiewicz kłócą się o to, kto tu komu dowalił kamerą w jaką część ciała, niż za czytanie, jak Krytyka Polityczna w Cieszynie organizuje warsztaty dla uczniów liceum. Wolą oglądać w telewizji, lub zgoła na nowym, błyszczącym stadionie mecz, niż zajmować się jakąś tam przemocą wobec jakichś tam obcych kobiet, które same sobie winne, bo jakby siedziały w kuchni i gotowały mężowi obiad, to by ich nikt nie zatrudnił w charakterze hostess. A politycy obojga płci i wszelakiej proweniencji politycznej radośnie się dostosowują. Bo też o ile prościej (i medialniej!) jest latać z pochodniami i moralizować w TOK FM o tym, jak zła i okropna jest prostytucja, niż zajmować się w Sejmie dyskryminacją kobiet, albo starać się znaleźć rozwiązanie problemu znikających etatów. Prawda, pani Wróbel?

Podzielmy się więc odpowiedzialnie zadaniami: posłanka będzie prawić w radio morały, lokalna komórka Krytyki Politycznej — organizowała warsztaty dla młodzieży, a wolny rynek będzie się regulował. A to, że znikną nam etaty, no cóż, posłanka jakoś się wyżywi, a młodym socjologom zawsze pozostaje prostytucja.


Cenisz dobre dziennikarstwo?

Jeśli tak, to trafiłeś w złe miejsce, ale jeśli lubisz mojego bloga i chcesz zadbać o to, żeby i mi nie zabrakło niczego do czytania, rozważ skorzystanie z poniższego przycisku. Wszystkie uzbierane w ten sposób pieniądze wydam na książki. Książkodawcom serdecznie dziękuję! #stosercWięcej informacji, spis zakupionych dotychczas książek i lista książkodawców

 • Jiima Arunsone

  Dołujące to. Ja też się załamałom po otworzeniu gazety w piątek. A czwartek tak ładnie się zapowiadał – Oracle przerąbało spór patentowy z Google i teraz zastanawia się czy strzelić sobie w stopę copyrightem na API.
  Tymczasem w piątek PiS dał katolickie świadectwo prawdzie (jaśnie panów własne słowa) nazywając homoseksualistów dewiantami, zaś ustawę rozszerzającą zakaz mowy nienawiści (chroniącej dotąd m.in. katolików) na tematy pci, orientacji lub dezorientacji w kwestiach owej pci, a także spraw błahych i nieistotnych dla młodych, pięknych i zdrowych parlamentarzystów jak stan zdrowia (czytaj, głównie kalectwo, bo jakoś nie słyszałom by zdrowych ktoś się czepiał, a niepełnosprawnych wiadomo…) czy wiek (na ogół podeszły), „homoseksualnym faszyzmem”. No bo wiadomo, że jak ktoś broni babć na wózku inwalidzkim (dla fanów Korwina nie widzących związku – kobieta + starsza + niepełnosprawna) przed ciepłymi słowami miłości Janusza Korwina – Mikke, to musi spedalony faszysta. Świadectwo prawdzie dał też Marszałek (wice) Sejmu, który nie wyprosił buca z mównicy, choć były takie sugestie. Widać prawda ważniejsza od dobrego obyczaju.
  Potem mamy jeszcze rodzynki – przeciwko podpisaniu znanej wszystkim konwencji jest „wielu” ministrów pci oczywiście XY (bo „męska” byłoby konstruktem genderowym na który nie ma pozwolenia). W tym oczywiście ministrów mających temat w zakresie swoich kompetencji, jak finanse czy rolnictwo.
  Fakt, że konwencję potępił epidiaskop, tfu, episkopat, nie ma z tym najmniejszego związku.
  Za to jakiegoś ochroniarza wywalili z roboty, bo widzieli go na paradzie równości. I słusznie, ja bym się tam bało ochroniarza – pedała, jeszcze by szacunku do kobiet nie miał. Prawdziwy facet ma szacunek do kobiet, bo wie że jak ich szanował nie będzie, to spadną jego szanse prokreacyjne.
  Na podsumowanie, polski rząd nie zamierza póki co przyłączyć się do partnerstwa otwartych rządów. Informatyzacja stoi temu na przeszkodzie, zawsze wiedziałom że bez komputerów wszystko było prostsze. Ponoć chcieli sobie popatrzeć jak inne rządy się otwierają, ale okazało się że tak się nie da. A moja koleżanka jak bawili się w czasach dzieciństwa w „doktora” to siedziała i patrzyła, a jak przyszła jej kolej, uciekała. Może premier Tusk też powinien był tak zrobić, zamiast od razu mówić że nie pokaże?

  • Ray Grant

   Ten komentarz zasługuje na „Lubię to”, bo do dodania nie mam nic, ale w pełni się zgadzam.

 • nowokaina

  Z jednym się zgadzam – rynek pracy chwieje się już u podstawy, a podstawą jest edukacja. A z edukacją jest tak, że opiewaną obowiązkową maturę z matematyki można pisać siedząc na sedesie zamiast krzyżówki, a ostatnio napisałam jednej dziewczynie licencjat z dziedziny, o której miałam ledwo blade pojęcie (opory do tego typy „pracy” minęły, gdy spojrzałam na zaległe rachunki). Obroniła. I tak mamy 50% magistuff z bożego powołania.

  Nie zgodzę się jednak na nadawanie „Euro jest złe, bo zwiększy prostytucję i handel kobietami”. Bo samo ganianie za piłką złe nie jest (no dobra, jest głupie…), mentalność „kibiców” jest zła. I to z tym trzeba walczyć, a nie z samym Euro.

  • Ray Grant

   Ale ale, ja nic takiego nie napisałem 🙂

   • nowokaina

    Pani Środa coś takiego papla 🙂

  • zla.m

   @nowokaina, niezły wpis. Pogratulować samozadowolenia i hipokryzji. Piszesz za kogoś pracę i narzekasz na poziom edukacji? Proponuję jeszcze ponarzekać na niską wykrywalność przestępstw (bo tak, to co zrobiłyście to przestępstwo) oraz polskie cwaniactwo.

 • saigteoir

  Doskonały wpis. Uwielbiam Twój styl „na wkurwie”.

 • Jiima Arunsone

  @Nowokaina

  Euro jest złe, bo muszę dziecku tłumaczyć, co to takiego ta piłka nożna i czemu chce mi się rzygać od kolejnych reklam z panienkami w strojach futbolowych (tak jakby kobiety mogły grać w „normalny” futbol, pomijam fakt segregacji pciowej w sporcie, to ma jeszcze jakieś tam uzasadnienie, ale futbol kobiet to freakshow, a nie normalny sport). Nienawidzę piłki nożnej, nienawidzę kibiców piłki nożnej (choć potrafię nawet ich lubić w chwilach gdy kibicami nie są, zależy od człowieka). Ok, ulżyło mi.

  Co do prostytucji i handlu żywym towarem, tu zdaje mi się jednak że pani Środa pojechała po poręczy, gdyż co by złego o kibicach nie powiedzieć, akurat jakiegoś specjalniego związku między futbolem a seksturystyką nie stwierdzono w badaniach i jestem jakoś w stanie w to uwierzyć, mimo niechęci do tego „sportu” i jego fanów. Ok, przyjedzie do nas masa obcokrajowców, niektórzy pójdą też „na panienki”, paru „cwanych” wąsatych alfonsów zwietrzyło interes… Ale wtedy argument pani profesor należy przyłożyć do każdego większego eventu, który ściągnie zagranicznego luda do Polszy, bo w każdej grupie fani płatnego seksu się znajdą. Pewnie nawet gdyby w Warszawie odbył się światowy kongres feministek… choć ja osobiście najwyżej promowałobym pielgrzymkę, albo wizytę papieską. W końcu syfilis do Polszy przywlekli pielgrzymujący do Rzymu…

 • a-be

  „Ok, przyjedzie do nas masa obcokrajowców, niektórzy pójdą też „na panienki”, paru „cwanych” wąsatych alfonsów zwietrzyło interes… Ale wtedy argument pani profesor należy przyłożyć do każdego większego eventu, który ściągnie zagranicznego luda do Polszy, bo w każdej grupie fani płatnego seksu się znajdą.”
  Zamknijmy granice! Dlaczego jeszcze nikt nie wpadł (bo nie wpadł, prawda?) na pomysł, że to przebrzydli obcokrajowcy całe zło ściągają do naszego kraju i we związku ze tym należy zakazać ich przyjazdu do naszego czystego, dobrego kraju?
  …aczkolwiek ten pomysł nie rozwiązuje problemu rodzimych amatorów płatnego seksu.

  Euro nie jest złe, dopóki się cała Polska nie kręci tylko wokół tego. A jak mnie krew zalewa, kiedy czytam, że (uwaga, uwaga!) Euro ZA MAŁO się reklamuje. Proszszsz…

  Sam wpis trafny jak zwykle, jednakowoż trochę frustrujący. No, sytuacja frustrująca.
  (A propos frustrujących sytuacji – Ray, nie zechciałbyś rzec czegoś na temat zmian w Kodeksie Karnym, dotyczących mowy nienawiści, a konkretniej nie samych zmian, ale reakcji? Bo tak ostatnio czytam, co ludzie sądzą na ten temat [„ależ nie istnieje coś takiego, jak „mowa nienawiści”, przecież nienawiść nie mówi!”], i właściwie to mam ochotę wyjechać bardzo daleko.)

  a-be

  • Ray Grant

   a-be, szczerze mówiąc, z pewnością się domyślasz, co ja mogę na ten temat powiedzieć…

   Rusza mnie co innego raczej, mianowicie gadanie o dyskryminacji katolików, objawiającej się np. za pomocą prób zakazania mowy nienawiści. Takorzekemiwypłaczcie.