Religie, wiara i pierdolenie bzdur

Jest sobie taki pan, nazywa się Eric i zdaniem własnegowujka był skazany na pójście do piekła już w dniu chrztu. (Na końcu powód.)

W związku z tym, że zacząłem pisać inną książkę, prowadzę dość szczegółowy research na temat Asatru. W języku polskim, o ile wiem, nie ma różnicy między „heathen” i „pagan”, więc będę czasami używać słowa „poganie” w sensie „heathen”. Poszukuję obiektywnych książek i artykułów. Odkrycie Ameryki w konserwach sprowadza się do tego, że jest ich bardzo mało. Nawet jeśli pominąć to, że prawie nie ma czego analizować, zdecydowana większość autorów wymyśla sobie tezę, a potem dopasowuje nieliczne znane nam fakty i mity do tego, co sobie wymyślili.

Jak na razie, najlepszą książką, jaką znalazłem jest „The Problem of Loki” Jana de Vries. Książka z 1933 roku napisana przez sympatyka nazistów jest akademickim traktatem, w którym de Vries streszcza jak najwięcej niezgodnych ze sobą pism innych autorów, a potem podaje, co na ten temat myśli – jak na razie (jestem na stronie 50 z ok. 300) kompletnie pomijając własne poglądy. Jego opinie opierają się na analizie językowej, porównaniach i koniecznym filtrze – jeśli opowieści zostały zapisane przez chrześcijan 300 lat później, istnieje pewna możliwość, że w międzyczasie nieco się zmieniły.

Ta notka w ogóle miała być nieco inna, ale mój znajomy poganin wrzucił na bunia artykuł, po którym poczułem konieczność wzięcia długiego prysznica. Oto przykład komentarza od organizacji, mieniącej się Jedyną Prawdziwą (jak wszystkie pozostałe):

Część zniosłem, zgrzytając zębami, aż dotarłem do „naszych pięknych białych dzieci” i rzygnąłem obficie na klawiaturę.

Jeśli ktoś zna temat, wie, że Loki zmieniał płeć w zależności od tego, czym się akurat zajmował, Odyn nauczył się seidhr, odmiany magii uważanej za „niemęską”, a Heimdall w nie do końca sprecyzowany sposób został oskarżony przez Lokiego o „skłonności homoseksualne”. (Przyganiał kocioł garnkowi.) Gdyby pan Flavel pisał jako „tak uważam ja”, jego brednie pominąłbym ze wzruszeniem ramion, niestety jednak używa słów „nasze”, „nasi”, „piękny dar od świętych mocy i naszych przodków”. Panie Flavel, jestem niemal przekonany, że nie poznał pan Bogów i swoich przodków osobiście, żeby móc ich o to spytać.

Powodem, dla którego pan Flavel postanowił zarzygać stronę AFA (nie jestem członkiem), jest obrazek powyżej. Idunna mianowicie jest za mało kobieca, a za bardzo ciemnoskóra. Rysowniczka Natasha Sweitzer dokonała porządnego researchu i jedyne, co mam jej do zarzucenia to literówka w imieniu Thora, ale rasiści wiedzą lepiej, co „nasi bogowie” myślą. Research my ass! Rozmawiali osobiście z bóstwami i przynoszą jedyną prawdziwą interpretację.

Jest sobie taka autorka, Galina Krasskova, która pisze między innymi o tym, że wzięła ślub z Odynem i ogólnie uprawia jego adorację. Co mnie u niej w szczególności interesuje: nie postrzega Odyna jednowymiarowo, odnosi się w wierszach do wielu walorów bóstwa, pozytywnych i negatywnych. Guglając ją sobie znalazłem wątek na jakimś forum, w którym autor zastanawia się, czy dołączenie jej opowiadania do antologii „splami” książkę. Pod spodem komentarze, w których szermuje się określeniem „my, poganie”. Osoba mocno niedoinformowana parska na myśl o tym, że „żona Odyna” mogłaby być niezadowolona z pomysłów Krasskovej. Wedle różnych źródeł Odyn miał co najmniej dwie żony, być może trzy, a w jednej z sag chwali się swoimi licznymi podbojami – wedle sag związek Odyna z Freyją był, powiedzmy, otwarty. Kolejny utwór autorstwa grupy The Circle of Ottara posługuje się stwierdzeniem, że „my poganie” (jak mnie to „my” wkurwia) jesteśmy przeciwni poligamii, homoseksualizmowi i „obrzydliwym wiedźmom-feministkom, które mordują dzieci w łonach matek”, ponieważ wartości te są sprzeczne z wartościami przekazanymi nam przez Bogów. Ciekawe, czy Odyn i Freyja wiedzą, że są sprzeczni z przekazanymi przez siebie wartościami.

W związku z bólem głowy, jakiego dostarczyła mi lektura – a nie będę nawet ruszać neonazistów, którzy zawłaszczyli sobie nasze bóstwa po to, żeby w ich imieniu uprawiać przemoc wobec wszystkich, którzy nie są blond heteroseksualistami – zacząłem rozważać, czy w ogóle istnieje jakaś religia, która posiada obiektywne źródła. Chrześcijaństwo, jak wiemy, posiada świętą księgę (w skrócie będziemy ją nazywać Biblią). Nie zmienia to faktu, że istnieje całe mnóstwo odłamów kościoła, które wszystkie uważają, że posiadają Jedyną Właściwą Interpretację, a pozostali się mylą. Większość z tych kościołów z rozmachem wpierdala się ludziom pod kołdrę – „Bóg kocha wszystkich, chyba, że masz w domu dildo, WTEDY CIĘ NIE KOCHA” i tak dalej. Niektóre sub-kościoły mają gdzieś to, czym zajmujesz się w łóżku. Wszystkie szermują określeniem „my, chrześcijanie, wyznawcy Boga jedynego”. Islamu nie ruszam, bo o nim za mało wiem, zwraca jednak moją uwagę fakt, że określeniem „my, muzułmanie” posługują się zarówno terroryści, jak i nie-terroryści. W szczególności znajomy gej, który został odrzucony przez… mężów swoich sióstr, ponieważ 1) najpierw poślubił białą kobietę – GRZECH, 2) potem przestał oszukiwać ją i siebie i dokonał coming outu (SUPER GRZECH), a ostatnio 3) przeżył załamanie nerwowe, ponieważ… przebił sobie ucho, a religia podobno tego zabrania.

Musiałem głęboko pooddychać, po czym przypomnieć sobie, że wiara i religia nie są tym samym. Od dawna trzymam się z dala od wszystkich zorganizowanych religii, w których różni panowie w sukienkach mówią Ci, że wierzysz nie tak, jak powinnaś, bo Bóg uważa inaczej. (Zapewne wysłali Bogowi emaila, a on odpisał, ale w zależności od tego, kto wysłał tego maila udzielał zróżnicowanych odpowiedzi). Znajoma mi dziewczyna, po konsultacji z wikarym, dokonała podwiązania jajowodów – ma dwubiegunówkę i nie chce jej przekazać dzieciom, a z mężem nie używają antykoncepcji (bo religia). Jej współwierni dowiedzieli się tego i powiedzieli jej, że nie jest mile widziana w swoim kościele. Nieco skonfundowana powiedziała, że wikary nie miał z tym problemów. „Wikary się myli”, odparli my, chrześcijanie.

Polska – wiadomo, nie ma o czym mówić. Jeśli chodzi o mnie, bóstwa, które kochają wszystkich, z wyjątkiem tych, którzy są niewłaściwego koloru, sypiają z niewłaściwą płcią lub nie są „feminine ladies i masculine gentlemen” mogą mnie pocałować w dupę i vice versa, żeby użyć cytatu z dowcipu. Zdaje się, że jeśli chcę znaleźć w miarę obiektywne źródła, muszę czytać akademickie prace napisane przez sympatyków nazistów. To, że Heimdall, określany mianem „najbielszego z bogów” według badaczy tematu NIE był tak nazywany z uwagi na kolor skóry, panu Flavelowi nie przeszkadza w sraniu rasizmem po stronie „nas, zgromadzenia Asatryjczyków”. To, że Bóg kocha wszystkich nie przeszkadza grupie nadmuchanych bigotów w twierdzeniu, że wiedzą lepiej, niż wikary, czy podwiązanie jajowodów jest Bogu wstrętne. Według niektórych kościołów wyświęcanie kobiet jest spox, a według niektórych ohydne i grzeszne, przy czym oczywiście w obu przypadkach jest to zdanie Boga „nas, chrześcijan”. A pisząc swoją książkę muszę chyba po prostu założyć, że obiektywność nie istnieje – zwłaszcza, że sam nie jestem obiektywny, bo jako gej niektórym odłamom Asatru jestem wstrętny, a niektórym nie. Krasskova została obwołana „najwspanialszą poganką świata” oraz „najobrzydliwszą celebrycką świnią”, w obu przypadkach przez „nas, pogan”. Możliwość, że być może moje prywatne poglądy są reprezentatywne tylko dla mnie i nikt nie musi się z nimi zgadzać wydaje się być rzadkością. Pobocznym rezultatem lektury jest to, że przestałem się uważać za Asatryjczyka. Muszę wymyślić tłumaczenie na polski słowa „heathen”, bo do polskiego neopogaństwa, które skłania się ku neonazistowskim rzygom (oczywiście nie w całości, „my poganie” etc.) też nie życzę sobie być zaliczany. Jestem sobą, mam swoje zdanie i rasistowsko-homofobiczne rzygi nie są czymś, co byłbym chętny firmować nazwiskiem.

Mam tu ochotę napisać coś o ostatnich wypowiedziach bezdzietnego kawalera na temat tego, co powinny robić kobiety w ciąży, ale sobie daruję. Niektóre wiedzą, a niektóre tej wiedzy nie potrzebują. Z wyjątkiem tego, że bezdzietny kawaler stanowi prawo wedle swojego widzimisię, co jest dowodem na to, że Polska jest bardzo tolerancyjna – jak to, nie ma tolerancji dla mniejszości? Nie dość, że mniejszość składająca się z bezdzietnych kawalerów de facto tym krajem rządzi, co więcej, pozwala się jej decydować o życiu mnóstwa ludzi, o których mniejszość wie to, co przeczytała w gazecie! #tolerancjadlamniejszości

A teraz wyjaśnienie, z jakiego powodu kolega Josa ze squasha pójdzie do piekła: podobno nie ma świętego Eryka i to wystarczy, aby płonąć w piekle, o ile oczywiście uznamy wujka za nadrzędny autorytet w temacie tego, co sobie myśli Bóg.

PS. Ciekawe, czy przy kolejnej wizycie w 33 1/3 RP zostanę zatrzymany na granicy za obrażanie uczuć religijnych.


Cenisz dobre dziennikarstwo?

Jeśli tak, to trafiłeś w złe miejsce, ale jeśli lubisz mojego bloga i chcesz zadbać o to, żeby i mi nie zabrakło niczego do czytania, rozważ skorzystanie z poniższego przycisku. Wszystkie uzbierane w ten sposób pieniądze wydam na książki. Książkodawcom serdecznie dziękuję! #stosercWięcej informacji, spis zakupionych dotychczas książek i lista książkodawców

 • Nina Wum

  Przychylam się ku twierdzeniu, że wiara w siły wyższe owszem, pewnym konkretnym ludziom coś dobrego daje, natomiast religia jako taka – raczej zabiera, często rozum.

 • Narmo

  Się uwazam za pogankę i mam podobny problem ze swoją nieheterycką normatywnością i grupami zorganizowanymi. Słowiańscy neopoganie przynajmniej w części są podobnie zafiksowani na „tradycji” jak ONR, asatru – jak U Ciebie w notce, czyli podobnie, wiccanie są dla mnie zbyt hermetyczni i to nie do końca mój klimat. W końcu stwierdziłam, że w sumie z moimi poglądami najbliżej mi do druidów, u których były też kapłanki kobiety i którzy jak to Celtowie byli pod tym względem zdaje się mądrzejsi ale ponieważ jeszcze nie znalazłam polskojęzycznego forum poświęconego tylko druidyzmowi nie wiem, jak wygląda praktyka. Osobiście uważam, że Boginii ma w nosie kto z kim sypia tak długo jak liudzie sobie nie robią kuku i chyba na tym należy poprzestać.

  • Ray Grant

   Może ja tu coś szybko wyjaśnię: Asatru Folk Assembly nie reprezentuje Asatryjczyków ogółem, tak samo, jak Rydzyk katolików. W szczególności z książki Our Troth:

   „I believe that every human on earth can and may have a similar personal relationship with all of the Æsir and the Vanir, individually and collectively, and has as much right as I do to be an adherent of Ásatrú, if he or she so chooses, and that Ásatrú is freely open to anyone who wants to accept it – regardless of gender, race, colour, ethnicity, national origin, language, sexual orientation, or other divisive criteria – and that no individual or group of individuals has the right to deny Ásatrú to anyone, or to try to force it onto anyone.”

   Pan Flavel reprezentuje wyłącznie samego siebie i dlatego właśnie wkurza mnie „my poganie” i „nasze kobiece kobiety”. O ile wiem, nie jest królem, więc nie widzę powodu, dla którego miałby używać liczby mnogiej.

   A słowiańskich (neopoganie to dla mnie pagan, nie heathen, dlatego rozróżniłem na początku) unikam. Rzekłbym, że jak ognia, ale ognia nie unikam nigdy, więc powiedzmy, że unikam ich jak ptasiego guana.

   • Narmo

    Rozumiem, problemem jest to, że wielu pogan (przynajmniej z tego, co obserwuję u nas) trzyma się kurczowo „tradycyjnych wartości” i „tradycyjnego modelu rodziny” jaki rzekomo był jedynym właściwym w „czasach naszych przodków” i pisze podobne bzdury jak tenże Flavel, traktując swoje pogaństwo równie powierzchownie jak katolicy swój katolicyzm (przy czym właśnie, jak wynika z Twojej notki, po dokładniejszym przyjrzeniu się tematowi sprawa zaczyna wyglądać zgoła inaczej). W efekcie czego mamy grupy słowian nacjonalistow, asatru nacjonalistów i inne tego typu niemiłe niespodzianki, które dla człowieka mającego serdecznie dość katolików nacjonalistów są szczególnie przykre.

    • Vaira

     A wicca? Głupi ma system z wtajemniczeniami i ukrywaniem wiedzy, ale przynajmniej jest równościowa.

     • Narmo

      Raczej tak, aczkolwiek oni, o ile sie dobrze orientuję, działają na dualizmie Rogaty-Pani, a mnie to nie do końca interesuje (a raczej mam swoją własną wizję Rogatego jako Rogatej w typie Haruki z Sailor Moon, co jak przypuszczam byłoby traktowane jako co najmniej dziwactwo o ile nie herezja :P). A dianiczna wicca z kolei wydaje mi się być ciut nierówna i niepełna ze względu na skupienie się na połowie rzevczywistości i ignorowanie jej reszty. Jestem człowiekiem ze swoją własną wizją, której najwyraźniej nikt inny nie podziela. Smuteczek.

     • Ray Grant

      Dla mnie właśnie to działa. Mam swoją wizję i nikt jej nie musi podzielać. 🙂 One man wolf pack. Problemem jest dla mnie etykietkowanie, skoro asatryjczyk, to pewnie nazi, w związku z czym rozważam założenie własnej, jednoosobowej religii z zakazem wstępu dla wszystkich pozostałych osób. Grantologia. 😉

     • Narmo

      To może stwórzmy nieformalne kółko ludzi z własną wizją i się pogańsko socjalizujmy wewnątrz? Bo jednak one man wolf pack jest czasami trochę za mały (imho).

     • Ray Grant

      Ale kto zostanie nieformalnym papieżem i jak rozwiążemy kwestie organizacyjne? 😀

     • Narmo

      A po co nam jakiś papież i jakaś organizacja? Takie rzeczy są w stanie wypaczyć nawet najlepsze idee. Bądźmy wolnymi ludmi, którzy ze sobą rozmawiają, jeśli chcą również o pogaństwie. Wnośmy toast za siły wyższe jakkolwiek je rozumiemy, kiedy mamy na to ochotę, ale na litość Boginii, żadnej formalizacji xD

 • lis p.

  Nie chcę Cię martwić, ale chyba nie ma czegoś takiego jak „obiektywne źródła” na tematy religijne. Każde źródło z założenia będzie subiektywne. Podejrzewam, że to, co będzie najbliższe Twoim potrzebom, to prace kulturoznawców na temat wybranych postaci i ich kultów. Inaczej jesteś skazany na zaimki. Na świat podzielony między „nas” i „onych”.

  • Ray Grant

   Yup. O to mi chodziło. Prace kulturoznawcow są w deseczkę 😉

 • Dorota

  A co do przedstawień bóstw skandynawskich – znasz może figurkę z Lejre? Też trwają dyskusje, czy Freja, czy może Odyn w kobiecym stroju. Tu fotka: http://scienceblogs.com/aardvarchaeology/2009/11/13/odin-from-lejre-no-its-freya/

  • Ray Grant

   Nie znałem, ale bardzo lubię takie rzeczy 🙂 nie wiem, gdzie czytałem, że jeśli archeologowie nie mają pojęcia, co znaleźli, klasyfikują to jako „przedmiot kultu religijnego” 😉

 • Maja

  Jako matka Eryka (znaczy nie tego od Josa, ino innego) – zaświadczam, że sprawę przebadałam i święty Eryk jest (Eryk IX, król szwedzki). Eryk-nie-syn-mój-tylko-ten-ze-squasha URATOWANY!!!

  • Ray Grant

   😀 wysyłam do piekła donos na wujka, że wujek nie zna wszystkich świętych! Do kotła z nim!

 • Dorota

  A tak w ramach ciekawostki – w irlandzkim spisie powszechnym z 2016 roku ‚pogaństwo’ jako religię wyznawaną zadeklarowało 2645 osób.

 • Lauren

  Czy w ogóle są jakiekolwiek dobre źródła religijne? Od jakiegoś czasu interesuję się neopogaństwem i nie mogę znaleźć niczego, co nie byłoby nafaszerowane podejściem „my, poganie”, czy przekonywaniem do Jedynej Słusznej Wizji Świata. Smutno, bo chciałoby się czasami być częścią jakiejś grupy, ale jak widać jest trudno coś takiego osiągnąć.

  • Ray Grant

   Głównie czytam książki akademickie, które prezentują wszystkie podejścia i nie wartościują. Szkoda, że nie ma ich więcej. Moja grupa w tej chwili liczy cztery osoby, z których żadna nie usiłuje mnie do niczego przekonywać.

 • Szhival Czherviakhov

  Jak to ktos kiedys pieknie napisal: „Jezeli twierdzisz, ze mowisz w imieniu boga, okaz pisemne upowaznienie, tudziez plonacy miecz i skrzydla”

 • ,,To, że Heimdall, określany mianem „najbielszego z bogów” według badaczy tematu NIE był tak nazywany z uwagi na kolor skóry, panu Flavelowi nie przeszkadza w sraniu rasizmem po stronie „nas, zgromadzenia Asatryjczyków”. ”
  Padłam i leżę. Przecież, skoro jeden bóg jest najbielszy, to gdy uznamy, że mowa o kolorze skóry, pozostali muszą być… mniej biali 🙂
  Jeśli nie znasz raków od rodzimowierców, to informuję:
  – surowe prawa natury, których trzeba przestrzegać / no ja pójdę sobie poprzestrzegać prawa Hardy’ego-Weinberga;
  – z poszerzonego wyznania wiary RW*: starość i śmierć są konieczne do zmian i rozwoju i dlatego nieznające śmierci ze starości jednokomórkowe organizmy są niezmienne / a bakterie oporne na antybiotyki spadły z nieba jak narzędzia rolnicze;
  – matriarchat dawno temu i kobiety muszą nosić spódnice, bo im to energię dobrze ustawia;
  – raSSa aryjska;
  – homofobia i ględzenie o pierwiastkach żeńskich i męskich u ludzi, którzy ostatnio byli w pobliżu kobiety chyba podczas swoich narodzin;
  – powoływanie się na biologię, im więcej tym gorzej.

  *dobrze, że przeczytałam poszerzone, bo rozważałam członkostwo… przeszło mi.